Depilacja laserowa IPL/SHR – epilacja


Depilacja laserowa (właściwie epilacja) – która metoda okaże się najskuteczniejsza?

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej jest bez wątpienia depilacja laserowa. Ta definitywna metoda pozbywania się niechcianego owłosienia wykonywana może być z użyciem kilku technologii. I tu pojawia się pytanie – jak wybrać tę najskuteczniejszą? Warto przyjrzeć się trzem najbardziej popularnym technikom depilacji (epilacji) i porównać ich precyzję, skuteczność i komfort pacjenta podczas zabiegu. Mowa o urządzeniu IPL, SHR oraz laserze diodowym.

Usuwanie owłosienia

Laser diodowy – działa tylko na ciemniejsze włoski

Laser diodowy to często wybierane urządzenie do epilacji. Emitując falę monochromatyczną o długości 810 nm, laser ten powoduje fototermolizę melaniny, czyli barwnika włosa. Melanina występuje jednak także w skórze, zatem aby uniknąć poparzenia, konieczne jest selektywne działanie światła lasera tylko na włos, a nie na skórę, gdyż w przeciwnym wypadku generować będzie to poparzenia. Laser diodowy jest w stanie podołać temu wyzwaniu, umożliwiając depilację nawet jaśniejszych włosów, przy jednoczesnej ciemniejszej karnacji. Jednak nie jest to jedyna skuteczna metoda epilacji. Wciąż jeszcze najczęściej wybieranym urządzeniem do epilacji jest IPL, a najlepsze opinie zbiera najnowocześniejszy kuzyn IPL – laser SHR.

 

IPL i SHR, czyli dwie odsłony najskuteczniejszej depilacji (epilacji)

IPL to urządzenie określane w języku potocznym mianem lasera, choć w rzeczywistości laserem nie jest. Źródłem światła jest tu bowiem lampa ksenonowa, a emitowane światło jest rozproszone, o długości fali w szerokim zakresie 450 – 1100 nm. W tej metodzie wymagany jest co prawda znaczny kontrast między odcieniem skóry a barwą włosa, co ma zagwarantować selektywność zabiegu, ale z drugiej strony depilacja IPL to zabieg stosunkowo mało bolesny, szybki, dedykowany skórze wrażliwej oraz możliwy do wykonania w ciągu całego roku.

 

Udoskonaleniem metody IPL jest urządzenie E – LIGHT

W urządzeniu światło IPL wzbogacone jest o radiofrekwencję RF, czyli zmienny prąd elektryczny. W praktyce oznacza to jeszcze skuteczniejsze, selektywne usuwanie zbędnego owłosienia. Jednak prawdziwa rewolucja to laser SHR – najnowocześniejszy wariant technologii IPL, wykorzystujący innowacyjną metodę IN MOTION, która sprowadza się do generowania powolnego i długiego rozgrzewania tkanki włosa, co okazuje się być bezpieczniejsze niż krótkie impulsy o bardzo wysokiej energii (jak w laserze diodowym).

Laser SHR

Działa on na zasadzie emitowania niskich dawek energii, które dostarczane są jednocześnie przez wiele wiązek i w efekcie ich kumulacji skutecznie uszkadzają mieszki włosowe. Kolejną innowacją jest sposób pracy głowicą – przesuwana jest ona na powierzchni skóry, pozostając z nią w stałym kontakcie. Gwarantuje to wolniejsze nagrzewanie się tkanek i nie generuje poparzeń skóry, takich jakie mogą powstać podczas używania lasera diodowego. I jeszcze jedna korzyść – równomierna praca głowicy na skórze sprzyja dokładności zabiegu, zaś każdorazowe przystawianie głowicy w innym miejscu podczas generowania impulsu światła laserem diodowym sprzyja pominięciu niektórych włosków.

 

Zarezerwuj online

 

Czym sugerują się pacjenci podczas wyboru perfekcyjnej metody depilacji laserowej?

Lista wymagań jest dość długa, a na jej czele znajdują się następujące postulaty:

depilacja powinna być jak najmniej bolesna
– zabieg nie powinien powodować podrażnienia skóry czy oparzeń
laser powinien być odpowiedni także dla skóry wrażliwej
depilacja powinna być możliwa do przeprowadzenia nie tylko jesienią i zimą, ale także podczas bardziej nasłonecznionych miesięcy
– opalenizna nie powinna być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu, podobnie jak jaśniejszy odcień włoska

Brzmi zbyt perfekcyjnie?

Taka metoda jest jednak dostępna – jest to właśnie wspomniany laser SHR. Dlatego właśnie, w świetle tylu zalet wybór najskuteczniejszej metody depilacji nie powinien stwarzać kłopotu. Zyskasz zatem nienagannie gładkie ciało na długie lata, bez obaw o stan zdrowia skóry. Po zabiegu pojawić się może jedynie czasowe zaczerwienienie, które samoistnie ustępuje przy odpowiedniej pielęgnacji skóry – jej nawilżaniu i unikaniu podrażniających czynników mechanicznych, termicznych i chemicznych.