Mikrodermabrazja należy do zabiegów pielęgnacyjnych polegających na mechanicznym złuszczaniu naskórka przy pomocy diamentowej głowicy. W kontrolowany sposób ścierane są martwe komórki naskórka mikro-warstwa po mikro warstwie (usuwana jest tylko wierzchnia, zrogowaciała warstwa komórek) aż do pożądanego poziomu, pod stałym nadzorem wizualnym. W efekcie następuje szybkie i niezwykle intensywne powstawanie nowych komórek, poprawia się jakość skóry i jej kolorytu. Pomimo powierzchniowego oddziaływania, zmiany histologiczne obserwowane w mikroskopie elektronowym dotyczą nie tylko naskórka, ale też skóry właściwej. Następuje pogrubienie naskórka i wzmożenie syntezy kolagenu i elastyny.
Następnym efektem mikrodermabrazji jest wyeliminowanie toksyn i odtrucie głębszych warstw skóry wskutek zastosowania elementów masażu próżniowego (głowica zasysa złuszczaną partię skóry), dzieje się tak gdyż powodujemy silne dotlenienie skóry i poprawiamy mikrokrążenie.
Na skutek złuszczenia naskórka następuje redukcja widoczności ujść gruczołów łojowych, porów oraz zmniejsza się ilość zaskórników. Skóra staje się odświeżona i idealnie przygotowana do zabiegów nawilżających. Wydatnie zwiększa się absorpcja aplikowanych preparatów co zapewnia spektakularny efekt. Doskonałym uzupełnieniem delikatnej mikrodermabrazji może być peeling chemiczny np. migdałowy, który delikatnie złuszcza naskórek, ale przede wszystkim nawilża. Dodatkowo pobudzone zostają do pracy fibroblasty oraz zwiększa się jędrność i elastyczność skóry.
Mikrodermabrazję diamentową stosujemy także w przypadku leczenia rozstępów, czy też rogowacenia okołomieszkowego. Dodatkowo zmniejsza widoczność blizn i przebarwień. Zabieg jest w pełni bezpieczny, ponieważ na bieżąco kontrolowana jest ilość i głębokość ścieranego naskórka. Siłę działania mikrodermabrazji dostosowuje się indywidualnie do problemu i rodzaju skóry oraz ilości wizyt. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, może pojawić się uczucie mrowienia lub rozgrzania i przejściowy rumień pozabiegowy.
Wpływ mikrodermabrazji na skórę:
Poprawa jakości skóry (struktury i kolorytu), zwiększenie elastyczności, zmniejszenie rozszerzonych ujść gruczołów łojowych, usunięcie zaskórników, spłycenie powierzchownych zmarszczek, wygładzenie skóry, usunięcie przebarwień posłonecznych (lub starczych), zmniejszenie łojotoku, skóra świeższa i młodsza, Wzrasta także przepustowość skóry, a w związku z tym intensyfikuje się absorpcja substancji aktywnych w kosmetykach.
Wskazania do mikrodermabrazji:
Trądzik pospolity,
Zaskórniki,
Blizny po trądziku,
Łojotok,
zaskórniki,
Prosaki,
Rogowacenie okołomieszkowe,
Rozszerzone ujścia gruczołów łojowych,
Blizny zanikowe,
Przebarwienia i odbarwienia,
Szorstki,
Zrogowaciały naskórek,
Rozstępy,
Odmładzanie skóry i likwidacja delikatnych zmarszczek wokół oczu ust i szyi,
Zabieg jest idealnym przygotowaniem do wielu innych zabiegów.
terapia przeciwtrądzikowa Roaccutanem – wskazana co najmniej 3 miesięczna przerwa,
skłonność do koloidów (bliznowców),
zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy (do 2 miesięcy)
skóra z tendencją do powstawania naczynek,
tendencja do powstawania blizn i bliznowców,
aktywny trądzik,
cukrzyca.
Pielęgnacja i przygotowanie skóry przed zabiegiem mikrodermabrazji:
5 dni przed wykonaniem zabiegu należy unikać: chemicznych kremów do depilacji, elektrolizy, zabiegów laserowych na okolice twarzy, woskowania, szorstkich gąbek/szczoteczek do czyszczenia twarzy, żelów i kremów złuszczających do twarzy, opalania skóry.
Po zabiegu:
Unikanie opalania przez 2 tygodnie po zabiegu, kąpieli w chlorowanej wodzie (baseny) do 48 godzin po zabiegu, picie ok. 2l wody mineralnej dziennie (uelastycznia dodatkowo skórę), na dzień zaleca się stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o faktorze co najmniej 25, (najlepiej faktor 50), przez tydzień unikać : solarium, sauny, fitnessu, depilacji, peelingu.
Częstotliwość zabiegów:
Co 2-3 tygodnie w leczeniu trądziku i zmian potrądzikowych, cykl obejmuje 5-10 zabiegów. Co 3-4 tygodnie w zabiegach odmładzających, cykl około 5 zabiegów, poleca się wykonanie 2 sesji w ciągu roku. W celu podtrzymania i utrwalenia uzyskanych wyników zaleca się co 8 – 12 tygodni ponowne wykonanie mikrodermabrazji, regularnie w razie potrzeby jako oczyszczenie i odświeżenie skóry
Ile razy mikrodermabrazja?
W zależności od danego problemu zalecana jest seria od 3-8 zabiegów w odstępie 3-4 tygodni. Skórę należy obserwować i w przypadku zbyt dużej wrażliwości na zabieg wydłużyć czas rekonwalescencji między spotkaniami. Terapię odmładzającą stosuje się w odstępach 10-15 dni, a przeciwtrądzikową w odstępach 3 tygodni.
Kiedy nie robić mikrodermabrazji?
Zakażenia wirusowe: brodawki, opryszczka, mięczak zakaźny, zakażenia bakteryjne (liszajec zakaźny, figówka gronkowcowa), zakażenia grzybicze, trądzik krostkowy, ropowiczy, trądzik różowaty, skóra powiek, przeczosy, nadżerki (uszkodzenia ciągłości skóry), nowotwory skóry i znamiona, naczyniaki jamiste, terapia przeciwtrądzikowa Roaccutanem – wskazana co najmniej 3 miesięczna przerwa, skłonność do koloidów (bliznowców), zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy (do 2 miesięcy) skóra z tendencją do powstawania naczynek, tendencja do powstawania blizn i bliznowców, aktywny trądzik, cukrzyca.
Czym różni się mikrodermabrazja diamentowa od Korundowej?
Mikrodermabrazja diamentowa wykorzystuje diamentowe końcówki ścierne oraz zasysanie do złuszczania kolejnych warstw naskórka. Głowice są w różnych gradacjach i rozmiarach. Peeling można wykonać delikatnie, za pomocą nasadki delikatnej. Tłusta, gruba skóra wymaga większego złuszczania. Mikrodermabrazja Diamentowa skutecznie redukuje drobne linie, kurze łapki, blizny potrądzikowe i przebarwienia. Stymuluje odnowę komórek skóry i tworzenie kolagenu. Efekt zabiegu pojawia się natychmiast po zabiegu. Mikrodermabrazja diamentowa ma wiele zalet. W bezpieczny sposób kontroluje głębokość ścierania, pobudza mikrokrążenie w skórze oraz wzmacnia mechanizmy obronne skóry (pobudza kolagen i elastynę). Dodatkowo jest również świetną alternatywą dla peelingów chemicznych. Warto zaznaczyć, że mikrodermabrazję diamentową mogą stosować również kobiety w ciąży. Korundowa mikrodermabrazja to peeling mechaniczny. Urządzenie porusza korund (kryształy aluminium), które oddziałują na naskórek i złuszczają martwe komórki naskórka. Tlenek glinu wraca do maszyny w specjalnym pojemniku zwanym zużytym tlenkiem glinu. W przeciwieństwie do mikrodermabrazji diamentowej nie ma konieczności wymiany końcówki. Jedynym czynnikiem mechanicznym jest korund. Jedna dysza podaje czysty korund, a druga pobiera zanieczyszczony tlenek glinu po obróbce wtórnej. Mikrodermabrazja korundowa jest stosunkowo silniejsza niż mikrodermabrazja diamentowa. Szczególnie zabieg polecany jest osobom, które niepokoją się bliznami potrądzikowymi i rozszerzonymi porami. Bezpośrednio po zabiegu Twoja skóra będzie zaczerwieniona i poczujesz lekkie uczucie ciepła. Po kilku dniach następuje lekkie złuszczanie, a skóra staje się gładsza i bardziej jednolita. Zmniejszają się rozszerzone pory, łojotok, ilość zaskórników i prosaków, poprawia się koloryt skóry i wygładzają drobne zmarszczki.
Czy mikrodermabrazja usuwa zaskórniki?
Jak najbardziej zabieg usuwa wszelkie zaskórniki, zmniejsza łojotok oraz wyrównuje koloryt skóry. W wyniku kuracji skóra wygląda na zdrowszą, świeższą i oczyszczoną. Dodatkowo, w sposób kontrolowany umożliwia usuwanie warstw martwego naskórka, co w konsekwencji niweluje zmarszczki oraz przebarwienia. Następuje także stopniowe obkurczenie ujść gruczołów łojowych i zmniejszenie widoczności rozszerzonych porów.
Czy mikrodermabrazja usuwa zmarszczki?
Mikrodermabrazja diamentowa to procedura eksfoliacji, która polega na mechanicznym ścieraniu naskórka za pomocą diamentowej głowicy. Zabieg może pomóc w zmniejszeniu widoczności drobnych zmarszczek i linii, szczególnie tych powstałych na skutek ekspozycji na słońce lub starzenia się skóry. Dzięki delikatnemu złuszczaniu naskórka, mikrodermabrazja może pomóc również w poprawie tekstury skóry, czyniąc ją bardziej gładką i miękką.
Czy po mikrodermabrazji łuszczy się skóra?
Tak, po mikrodermabrazji może występować łuszczenie się skóry. Jednakże jest to bardzo subtelny proces delikatnego złuszczenia często nie widoczny na pierwszy rzut oka. Mikrodermabrazja to procedura eksfoliacji, w której naskórek jest delikatnie ścierany za pomocą diamentowej głowicy. To powoduje usunięcie martwych komórek naskórka i stymuluje proces odnowy skóry. Po zakończeniu zabiegu skóra może być czerwona i delikatnie opuchnięta. Następnie, w ciągu kilku dni po zabiegu, skóra zacznie się złuszczać. Ten proces łuszczenia to normalna reakcja organizmu na stymulację mikrodermabrazją i jest naturalnym etapem procesu odnowy skóry.
Łuszczenie się skóry po mikrodermabrazji jest zwykle łagodne i może utrzymywać się przez kilka dni. Ważne jest, aby nie podrażniać skóry i w tym czasie warto stosować łagodne, nawilżające kremy, unikać ekspozycji na słońce i stosować filtr przeciwsłoneczny, aby chronić skórę.
Czy mikrodermabrazja usuwa przebarwienia
Mikrodermabrazja jest procedurą eksfoliacji, która usuwa martwe komórki naskórka, wspomagając proces odnowy skóry. Dzięki temu może pomóc w złuszczaniu naskórka, gdzie znajdują się niektóre przebarwienia wynikające z nadmiernego narażenia na słońce. W ten sposób mikrodermabrazja może doprowadzić do rozjaśnienia tych powierzchownych przebarwień, co jest szczególnie skuteczne w przypadku niewielkich, płytkich plam.
Jak dbać o twarz po mikrodermabrazji?
Unikanie opalania przez 2 tygodnie po zabiegu, kąpieli w chlorowanej wodzie (baseny) do 48 godzin po zabiegu, picie ok. 2l wody mineralnej dziennie (uelastycznia dodatkowo skórę), na dzień zaleca się stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o faktorze co najmniej 25, (najlepiej faktor 50), przez tydzień unikać : solarium, sauny, fitnessu, depilacji, peelingu. W tym czasie warto stosować łagodne, nawilżające kremy, unikać ekspozycji na słońce.